Leśne zabawy dla młodych odkrywców

0

Aktywność fizyczna powinna stanowić nieodłączą część naszego życia. Jeśli regularnie uprawiamy sport spada ryzyko wystąpienia u nas otyłości, miażdżycy, zawału serca czy udaru.

Możecie zadać sobie teraz pytanie: Czy to oznacza, że ruch jest istotny tylko dla osób starszych? Co wspólnego z tymi schorzeniami mają moje dzieci?

Aktywność fizyczna jest szczególnie istotna dla dzieci i młodzieży z uwagi na jej pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne oraz fukcjonowanie poznawcze. Zarówno ćwiczenia siłowe, jak i aerobowe pozytywnie wpływają na zwiększenie sprawności mózgu oraz samopoczucie. Zmiejszają ryzyko wystąpienia depresji oraz zaburzeń lękowych. Nastolatki uprawiające sport postrzegają się jako pełnych sił życiowych, zdrowych oraz deklarują ogólną satysfakcję z życia.

Budowanie zdrowych nawyków warto zacząć od małych zmian i drobnych aktywności. Co powiecie na spacer w lesie? Jak jednak przekonać do tego dzieci? Znamy naszych małych detektywów bardzo dobrze i wiemy, że zbyt długi czas bez żadnego wyzwania bywa dla nich nudzący. Aby ułatwić wam rodzinne wycieczki przygototwaliśmy dla was propozycje zabaw na świeżym powietrzu. Możecie wykorzystać je w lesie, parku, na plaży, a może nawet w przydomowym ogrodzie, po małej modyfikacji.

Młodzi botanicy

Jesień obfituje w ferię barw, szczególnie hojnie odarzając nią liście. Czy któreś z nich wyglądają znajomo? Możecie zorganizować konkurs na największego znawcę przyrody. Bardziej wymagające okazy liści uwiecznijcie na zdjęciach, by w domu odnależć ich nazwy.

Pogromcy śmieci

Niech żadna butelka, torba czy puszka nie umknie waszej uwadze! Wyposażcie się w grube rękawice, worki na śmieci i przywróćcie naturalny stan lasu. Nie jedno zwierzę będzie wam wdzięczne, a wy zyskacie pretekst do rozmowy o ekologii w praktyce.

Tropiciele śladów

Uważnie przypatrzcie się odciskom mieszkańców lasu. Kto wie, gdzie was doprowadzą? Do stada saren, watahy wilków lub… ich bardziej udomowionych kuzynów, na smyczy. 😉

Bibliografia

Gieroba, B. (2019). Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. Med Og Nauk Zdr.25(3), 153-161. https://doi.org/10.26444/monz/112259

Zawadzka D., Stalmach, M. Tabak I. (2016). Zdrowie i zadowolenie z życia uczniów w wieku 13–17 lat jako determinanty subiektywnej witalności.
Pediatria Polska, Volume 91, Issue 1, 14-19. ISSN 0031-3939, https://doi.org/10.1016/j.pepo.2015.10.009


Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany

Social
>